- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 3M™ COMPLY™ Magnetic Attach enables you to quick-click between world-class privacy and screen sharing thanks to ultra strong magnets that click the filter securely into place
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
1+
<
>
3M COMPLY Magnetic Attach Privacy Filter Black - For 23" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant - Anti-glare - 1
Product Details
General Information
| Maximum screen size | 58.4 cm (23") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 518 x 291 mm |
| Display diagonal (metric) | 58.4 cm |
| Filter colour | Black |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16 |
| Widescreen | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Standard |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Durable screen protection? | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | No |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Width | 518 mm |
| Height | 291 mm |
| Weight | 94 g |
| Package width | 446 mm |
| Package depth | 757 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 1.39 kg |
| Anti-reflective | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 129.5 cm |
| Pallet net length | 161.3 cm |
| Pallet net width | 109.2 cm |
| Pallet net weight | 17 kg |
| Pallet weight (EU) | 327.9 kg |
| Products per pallet (EU) | 180 pc(s) |
| Pallet gross width | 109.2 cm |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
