- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
<
>
3M Privacy Filter for 34in Full Screen Monitor, 21:9, PF340W2E Black, Matte - For 34" Widescreen LCD Monitor - 21:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Product Details
General Information
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti-glare | Yes |
| Display Size Supported | 34" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Scratch Resistant ~ Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Blue Light Reduction ~ Crystal Clear Image ~ Limited Viewing Angle ~ Privacy ~ Reversible Matte-to-Glossy |
| Height | 13.62" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Manufacturer | 3M |
| Country of Origin | United States |
| Product Name | Privacy Filter |
| Width | 32.15" |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
Alternative Products
Reviews
No Reviews
