- Ideal for paper bag closing and tagging.
- Plier style with durable all-steel construction for long wear.
- Loop for security cable.
- Measures 6 7/8'' long; 2 5/8" throat depth.
- Rear loads a full strip (210) of 1/4" undulated staples.
<
>
Ace Chrome Clipper Stapler - Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Chrome - Steel - 1 Each
Product Details
General Information
| Product Material | Steel |
| Product Color | Chrome |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 1/4" |
| Throat Depth | 2.63" |
| Product Name | Ace Chrome Clipper Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Clipper Stapler is ideal for office use, stores, laundries, dry cleaners or factories. All-steel construction has a chrome finish and 2-5/8" throat depth. 210-staple strip of Clipper undulated staples (70001) have twice the holding power of standard staples.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
