- Excellent count per pound, making these standard bands a great value for all your needs.
- High percentage of natural-rubber latex.
- Reliable stretch with a moderately firm hold.
- Recommended for general-purpose tasks where fast-application and repeated-use are most important.
<
>
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #16 - 0.9" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #16 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 16 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
