- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
<
>
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #18 - 3" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #18 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Sterling |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 18 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
