- Ideal to promote your products and company with QR code printed labels applied to your products, packaging, bags, brochures and more.
- QR codes can be used to give your customers more information about your products, services, company, coupons or take them to promotional information.
- Sure Feed® for reliable feed through printers and copiers.
- Easy to customize with free designs, QR codes and templates from Avery® Design & Print.
- 8 1/2" x 11" sheets for laser and inkjet printers.
<
>
Avery® Printable Square Labels, 2" x 2" , White, 300ct (22806)
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 2" |
| Finishing | Matte |
| Number of Labels per Sheet | 12 |
| Number of Sheets | 25 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | Matte White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Shape | Square |
| Total Number of Labels | 300 |
| Product Name | Matte White Square Labels2" x 2" |
| Product Line | Easy Peel |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 300 / Pack |
| Features | Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Stick & Stay ~ Peeling Resistant ~ Curl Resistant ~ Customizable ~ Bleed Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Multipurpose Label |
Description
Promote your products and company with QR code printed labels applied to your products, packaging, bags, brochures and more. QR codes can be used to give your customers more information about your products, services, company, coupons and promotions. Sure Feed® technology ensures reliable feed through printers and copiers. Easy to customize with free designs, QR codes and templates from Avery® Design & Print. 8 1/2" x 11" sheets for laser and inkjet printers.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews
