- Antimicrobial properties built-in to protect the product with Agion® silver ion-based agent.
- One-Finger™ stapling by PaperPro® requires 80% less force.
- 12.5" long reach.
- Easily staples up to 25 sheets.
- No-Jam™ technology for smooth, hassle-free stapling.
- Integrated ruler for convenient measuring.
- Solid, die-cast construction for long-lasting performance.
- Comfort grip offers supreme stapling comfort.
- Built-in paper guide.
- Non-slip base.
Bostitch Long Reach Antimicrobial Stapler - Staples Upto 25 Sheet of 30lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - 12.50" Throat Depth - Black, Silver - Metal - 1 Each
Product Details
General Information
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Sheet Capacity | 25 of 30lb Paper |
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 1/4" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 12.50" |
| Product Name | Long Reach Antimicrobial Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Paperwork can be a hassle but stapling it shouldn't be. With the Bostitch Long Reach Antimicrobial* Stapler's uniquely effortless one-finger technology by PaperPro®, experience fast and easy, jam-free stapling for your brochures, pamphlets, binding, and more. 80% easier than standard staplers, all it takes is the press of a finger to fasten up to 25 sheets. Boasts a 12.5” long reach and ability to bind sheets up to 25” wide, plus a built-in ruler and sliding paper guide to ensure consistent staple placement. For demanding environments, the sophisticated die-cast metal housing delivers impressive performance while the base’s non-slip grip protects your desktop and provides stability during use. With a curved, ergonomic handle shape that positions perfectly in the palm of your hand, dominate your stapling stacks without missing a sheet. Full strip (210) staple capacity; uses standard staples. For optimal performance, use with Premium Standard Staples (1901). Antimicrobial properties built-in to protect the product with Agion® silver ion-based agent. Agion® is a registered trademark of Sciessent®.
