- Brother Mobile Connect App that lets you print, scan and manage your printer from almost anywhere, purchase Brother Genuine Supplies, track toner usage, and complete more work on-the-go.
- Amplify your professional documents with laser-quality digital color printing; get reliable, consistent performance for quick, high-volume printing.
- Creates documents efficiently with print speeds of up to 19 ppm and scan speeds up to 29/22 ipm.
- Engineered to deliver efficiency and help increase productivity.
- The 3.5" color touchscreen enables print-from and scan-to popular cloud apps such as Google Driveā¢, Dropbox, Evernote, OneNote, and more plus lets you create up to 48 shortcuts.
- With Refresh EZ Print Subscription Service, you'll never worry about running out of toner again, plus you'll enjoy savings up to 50% on Brother Genuine Toner; get started today with a Free Trial.
- The 250-sheet capacity paper tray adjusts for letter or legal to help minimize paper refills, while the up to 50-sheet automatic document feeder helps save time with multi-page copy, scan and fax.
3+
Brother MFC-L3720CDW Wireless LED Multifunction Printer - Color
Also Consider
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Print Color Capability | Color |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint ~ Wi-Fi Direct ~ Brother Mobile Connect ~ Mopria |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Scan Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 15.8" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Depth | 16.1" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Product Name | MFC-L3720CDW Wireless Digital Color All-in-One Printer |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
| Width | 17.5" |
| Product Model | MFC-L3720CDW |
| Media Type | Plain Paper ~ Inkjet Paper ~ Coated Paper ~ Glossy Paper ~ Recycled Paper |
| Media Handling | Input Tray 250-Sheet Capacity ~ Single-sheet Manual Feed Slot ~ Automatic Document Feeder 50-Sheet Capacity |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Propel productivity, elevate efficiency and accomplish even more while working from home with the laser quality of this MFC-L3720CDW Digital Color All-in-One Printer. It creates vivid, full-color outputs and crisp black/white documents using flexible features, including multiple connectivity options, timesaving print speeds up to 19 ppm and scan speeds up 29 ppm for black/white pages and 22 ppm for color pages. 50-sheet automatic document feeder (ADF) allows easy multipage copying, scanning and faxing. Generous, 250-sheet input tray adjusts for letter/legal-size documents and minimizes refill frequency. Assign shortcuts using the intuitive, 3.5" touch screen to save time. Display lets you directly print from and scan to a variety of cloud-based apps, manage toner levels and more. Versatile connections include dual-band wireless, Wi-Fi Direct or USB interface. Advanced security safeguards sensitive documents and creates a secure connection.
