- 50mm width and 5 metres long
- Print full colour labels for around the office and home
- Genuine Brother label roll that ensures high quality results
13+
<
>
Brother Multipurpose Label - 1 31/32" Width - Zero Ink (ZINK) - Paper - Water Resistant - 1 Each
Product Details
General Information
| Label Width | 1 31/32" |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Zero Ink (ZINK) |
| Type | Continuous label |
| Thickness | 5 cm |
| Rolls per pack | 1 |
| Self-laminating | No |
| Corrosion resistant | No |
| Humidity resistant | No |
| Weatherproof | No |
| Smear resistant | Yes |
| Flame-retardant | No |
| Tape type | CZ |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | Philippines |
| Water-resistant | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | VC-500W |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766779319 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Tape width | 5 cm |
| Tape length | 5 m |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 133 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 121 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 144 g |
| Pallet gross height | 13.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight | 313.4 kg |
| Products per pallet | 2100 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This genuine Brother CZ-1005 label roll allows you to print full colour labels for a wide range of labelling needs. 50mm in width and 5 metres in length, it can be used in the office or home for identification of files, boxes, shelves, personal possessions or other important items. Create customised signs for around your business. Add a personalised touch to your craft projects. From photos, to images to symbols, give your creations that added personal touch with full colour labels. Uses ZINK Zero-Ink Printing Technology to produce full colour prints without using ink. (Labelling images shown used various width CZ rolls and are for illustrative purposes only)
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
