- White text on premium silver label
- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure clear, durable results
<
>
Tze Premium Laminated Tape, 0.47" X 26.2 Ft, White On Silver
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Label colour | White on silver |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-P710BT |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 20 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 99 mm |
| Weight | 42 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Package weight | 71 g |
| Pallet gross height | 10.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 224 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 28 pc(s) |
| Pallet gross weight | 252.3 kg |
| Products per pallet | 4480 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Genuine replacement TZe-PR935 premium labelling tape. Its sparkling silver coloured background gives a premium feel to name badges, signs, and makes it a great addition to customise your crafts, cards and gifts. Its laminated overcoat ensures that your labels will be well protected from damage. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
