- Foldable for ultra compactness.
- Large 16 mm digit display size for easy readability.
- Adjustable display angle for different levels of ambient light.
- Solar and battery-powered for use in any lighting condition.
<
>
Canon LS555H Wallet Calculator - Hard Shell Cover, Auto Power Off - 8 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 4.3" Height x 2.9" Width x 0.6" Depth - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Power Source | Battery/Solar |
| Number of Display Digits | 8 |
| Product Color | Black |
| Form factor | |
| Type | Basic |
| Product colour | Black, Blue |
| Control type | Buttons |
| Digits | 8 digits |
| Display type | LCD |
| Display tilting | Yes |
| Display number of lines | 1 lines |
| Backlight display | No |
| Second display | No |
| Storage media type | Not available |
| Power source | Battery/Solar |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 7 min |
| Width | 110 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 80 g |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Calculator |
Description
No matter where you are, Canon's LS-555H personal handheld calculator is always with you. Its foldover design and sturdy hard cover casing offers protection and convenience when on the run, while a spacious keyboard and large 8-digit LCD ensures that the LS-555H is easy to read and easy to operate. Make the LS-555H your first choice for a personal calculator. - 8 digits - Foldover design - Sturdy hard cover casing keeps keys dust-free - Fingertip-size keys with hard rounded keytops - Dual power source : solar and battery
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
