- Maximises wall space
- Pack of 3
- Ideal for storing paperwork upright for easy viewing
- Easily installed with two screws
- Mounting hardware included
<
>
Deflecto Stackable DocuPocket for Partition Walls - 3 Pocket(s) - 3 Compartment(s) - 7" Height x 13" Width x 4" Depth - Stackable - Clear - 3 / Set
Product Details
General Information
| Product Color | Clear |
| Capacity/Pockets | 3 Pockets |
| Country of Origin | United States |
| Dimensions (WxDxH) | 330x195x105mm |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material Thickness | 1.9mm |
| Orientation | Landscape |
| Material | Polystyrene |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Weight | 207g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Pocket |
Description
An easy way to store and organise your paperwork and files, this Deflecto Linking Wall File Pocket easily screws into the wall and comes with linking pins which can be used to link as many pockets together as necessary. It is designed for documents to be stored upright and is wide in order to enable easy viewing.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
