- Authentic DYMO D1 labels are perfect for a wide range of home and office labelling jobs
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Compatible with LabelManager LM360D, LM420P, LM500TS, LM PnP Wireless & MobileLabeler label makers; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
8+
<
>
Dymo D1 Flexible Nylontape 12mm - x 15/32" Width - Tape - Permanent Adhesive - Arched Rectangle - White - Nylon, Fabric - 1 Each
Product Details
General Information
| Label Width | 15/32" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Arched Rectangle |
| Product Color | Black ~ White |
| Product Material | Nylon |
| Label colour | Black on white |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | LabelManager |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
