- Authentic DYMO D1 label tape makes labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager and MobileLabeler Label Makers; Authentic DYMO Labels; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
11+
<
>
Dymo S0720780 D1 43613 Tape 6mm x 7m Black on White - x 15/64" Width x 22 31/32 ft Length - Tape - Black on White - 1 Each
Product Details
General Information
| Product Color | Black on White |
| Label Length | 22 31/32 ft |
| Label Width | 15/64" |
| Label colour | Black on white |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Tape width | 6 mm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
