- Industrial-strength labels withstand the toughest conditions – moisture, chemicals, a wide range of temperatures, UV light and more
- Durable thermal transfer printing technology – label text won’t smear or fade
- From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labelling application
- Tape Width: 54 mm / Tape Length: 7 m
- For use with Dymo XTL 500 only
<
>
Dymo XTL All-purpose Vinyl Labels - 2" Width - Thermal Transfer - White - Vinyl - Water Resistant - 1 Each
Product Details
General Information
| Label Width | 2" |
| Product Material | Vinyl |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Color | White |
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certification | UL 969 |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | XTL 500 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 5.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Width | 65 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 226.3 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
