- Designed for various sized hanging folders.
- Rolls under desk or credenza for storage.
- Wire and metal tube construction.
- Bottom storage shelf.
<
>
Fellowes High-Capacity Rolling File Cart - 4 Casters - Metal, Steel - 24" Width x 14" Depth x 20.50" Height - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal ~ Steel |
| Product Name | High-Capacity Rolling File Cart |
| Weight (Approximate) | 12.19 lb |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Height | 20.5" |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Carts |
Description
High-capacity file cart with adjustable divider system accommodates both letter-size and legal-size hanging folders at the same time. Bottom shelf offers extra storage. Four twin-wheel casters (two locking) allow the file cart to roll under your desk or credenza when not in use. Sturdy steel design assembles without tools.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
