- Connects desk and return as well as other components to provide more space.
- Worksurface is high-pressure laminate with steel-reinforced top for superior rigidity and strength.
- Attaches (hardware included) to underside to provide space for computer peripherals.
- Keyboard platform (sold separately) can mount below.
<
>
HON Metal Corner Sleeve - 22.50" Width x 18" Depth - Metal - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Assembly Required | No |
| Depth | 18" |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility |
HON 38000 Series Furniture |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmental Certification | Scientific Certification Systems (SCS) |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Metal Corner Sleeve |
| Width | 22.5" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Sleeve |
Description
Square-edge Corner Sleeve is designed for use with HON 38000 Series furniture. Design allows it to connect intersecting worksurfaces to create corner desk work areas. Corner sleeve meets or exceeds ANSI/BIFMA and ISTA performance standards.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
