- Original HP 14A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 14 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M712, M725
- 1 Black (~10,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for managed enterprise and small business environments that need to consistently produce professional-quality documents from a toner cartridge that uses energy-efficient toner.
- Depend on Original HP 14A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 14A (CF214A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 10000 Pages
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 14 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF214A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 497 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 14.8 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 27 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Pallet gross weight | 93.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 93.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111043361 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for managed enterprise and small business environments that need to consistently produce professional-quality documents from a toner cartridge that uses energy-efficient toner.\nHP 14 LaserJet Toner Cartridges let you produce professional-quality documents. Print at high speeds without sacrificing quality and count on energy savings. Original HP toner cartridges are designed for optimal performance with HP printers.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
