- Original HP 19A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- HP 19 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M102, M130
- 1 Black (~12,000 pages)
- Ideal for printing professional-quality documents and helping ensure consistent results with anti-fraud technology.
- Depend on Original HP 19A toner supplies designed specifically for your HP printer.
- Imaging drum; Recycling guide
<
>
HP 19A Original LaserJet Imaging Drum - Laser Print Technology - 12000 - Black - 1 Each
Also Consider
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Device Supported | Printer |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 19 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CF219A |
| Country of origin | Vietnam |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Width | 365 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 102 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 420 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 44 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 319 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Products per pallet | 319 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 230 pc(s) |
| Pallet gross weight | 154.8 kg |
| Pallet weight (EU) | 117.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894797421 |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Box contents | Imaging drum; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 961 x 1266 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1099.8 x 960.1 x 1264.9 mm (43.3 x 37.8 x 49.8") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Drum |
Description
Ideal for printing professional-quality documents and helping ensure consistent results with anti-fraud technology.\nCount on consistent, impressive quality and performance, using Original HP imaging drums with JetIntelligence–designed to help protect your investment and help your printer work its best.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
