- Original HP 37A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 37 toner cartridges work with: HP LaserJet E60155, E60165, E62555, E62565; HP LaserJet Enterprise Flow M632; HP LaserJet Enterprise M607, M608, M609, M631, M632
- 1 Black (~11,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for enterprise work groups and high-volume printing. Use the HP Original Toner cartridges in three sizes for your HP LaserJet 600 Series printer.
- Depend on Original HP 37A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
2+
<
>
HP 37A (CF237A) Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each - 11000 Pages
Also Consider
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 11000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 37 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 11000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF237A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 380 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 2.6 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 176.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 114 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889899204207 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1146 x 946 x 1224 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for enterprise work groups and high-volume printing. Use the HP Original Toner cartridges in three sizes for your HP LaserJet 600 Series printer. \nCount on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver high quality pages at fast speeds, plus affordable high-yield options[2] and innovative anti-fraud technology to help ensure the consistent HP quality you need.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
