- Original HP 410A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 410 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M377, M452, M477
- 1 Yellow (~2,300 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing professional-quality colour prints at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
- Depend on Original HP 410A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 410A Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Yellow - 1 Each - 2300 Pages
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Yellow |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 2300 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 410 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF412A |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 123 mm |
| Package weight | 900 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 239.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 171.7 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 888793807521 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing professional-quality colour prints at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.\nCount on Original HP Yellow Toner Cartridges with JetIntelligence to deliver high quality at fast speeds, plus affordable high-yield options[2] and anti-fraud technology to ensure consistent HP colour quality.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
