- Original HP 81X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 81 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M605, M606, M630, M632; HP LaserJet M605, M630
- 1 Black (~25,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small to medium teams and enterprise customers who want a toner cartridge that helps ensure consistent, high-quality printing, helps save time and resources and optimises printing in the office.
- Depend on Original HP 81X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
1+
<
>
HP 81X (CF281X) Original High Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 25000 Pages
Also Consider
Product Details
General Information
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 25000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 81 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 25000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CF281X |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 391 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 2.45 kg |
| Package width | 391 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 327 mm |
| Package weight | 3.33 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 170.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 140.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887758147900 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for small to medium teams and enterprise customers who want a toner cartridge that helps ensure consistent, high-quality printing, helps save time and resources and optimises printing in the office.\nEnjoy exceptionally reliable Original HP LaserJet Toner Cartridges that achieve outstanding printing results. Help your business look its best with professional-quality documents, conserve resources and increase efficiency in the office.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
