- Original HP 83X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 83 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M201
- 1 Black (~2,200 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small to medium teams that want a toner cartridge that delivers reliable, efficient printing performance and professional-quality documents, print after print.
- Depend on Original HP 83X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP 83X (CF283X) Original High Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 2200 Pages
Also Consider
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 2200 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 83 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | 2200 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 580 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 790 g |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 234 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 234 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 205.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 153.2 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112397708 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for small to medium teams that want a toner cartridge that delivers reliable, efficient printing performance and professional-quality documents, print after print.\nMake your business documents look professional when you print with Original HP LaserJet toner cartridges. Stay productive by avoiding wasted time and supplies. These reliable cartridges are specifically designed for your HP LaserJet Pro MFP.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
