- Original HP 90A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 90 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M4555
- 1 Black (~10,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for offices that require consistent, professional-quality documents from a toner cartridge that contains energy-efficient toner.
- Depend on Original HP 90A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
1+
<
>
HP 90A (CE390A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 10000 Pages
Also Consider
Product Details
General Information
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 90 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE390A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 0.16% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 391 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 1.71 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 391 x 193 x 300 mm |
| Package width | 391 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 2.47 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.9 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 131.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 109.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962517758 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for offices that require consistent, professional-quality documents from a toner cartridge that contains energy-efficient toner.\nIncrease office efficiency: produce professional-quality documents consistently. Print at high speeds without sacrificing quality and get increased energy-savings.[2] Original HP toner cartridges are designed for optimal performance with HP printers.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
