HSM SECURIO B26 - 3/16" x 1 1/8" - Continuous Shredder - Particle Cut - 16 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, CD, DVD, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 - 12.20" Throat - 14.50 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 14.50 gal |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | B26 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | SECURIO B26 - 3/16" x 1 1/8" |
| Width | 19.6" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ CD ~ DVD ~ Credit Card |
| Height | 26.6" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Viewing Window ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Depth | 15.6" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder features optimized cutting device technology that destroys 17 to 19 sheets of paper, creating 447 cross-cut/confetti-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials provide safety and durability. Anti-Jam Technology prevents jams if machine is overloaded. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Energy Management Control System EcoSmart allows particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Cutting rollers are made of hardened solid steel. With a Comprehensive Safety System, shredder is UL Approved and CE-Certified. For high user safety, the folding safety element prevents unintentional intake. Design also includes multifunction element for intuitive operation; light barrier for automatic start/stop; and inspection window to monitor filling level.
