- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
- Mouse pad features dedicated wrist rest
- Gel pillow matches natural curve of wrist and hand for comfortable computing
- Ventilation channel helps keep hands cool and dry
2+
<
>
Kensington Duo Gel Mouse Wrist Rest Wave - 1 Each
Product Details
General Information
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Material | Gel |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Width | 240 mm |
| Depth | 182 mm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Weight | 420 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 550 g |
| Country of origin | Taiwan |
| Pallet net weight | 234.1 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet gross weight | 234.1 kg |
| Master (outer) case width | 260 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 108 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.54 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.29 kg |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Components & Accessories/Keybo |
Description
The Duo Gel Mouse Pad combines a durable vinyl pad, providing a rigid base for fast and accurate mouse movement, with a wrist rest that moulds itself to your wrist shape for complete comfort and support; features a ventilation channel to keep hands cool and dry and has an easy wipe-clean finish in a light smoke/dark smoke colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
