- SmartFit™ supports proper ergonomic fit for your lumbar region while offering full spinal support.
- Height-adjustable for customised lumbar support
- Independent springs conform to fit your body shape and articulate with your posture
- Ventilated supports keep the back cool and dry
- Easily remove fabric cover to machine wash when needed
12+
<
>
Kensington SmartFit Conform Back Rest - Black - Fabric - 1 Each
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Product type | Mesh back support |
| Certification | TAA |
| Width | 438 mm |
| Height | 408 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 31 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 4.99 kg |
Product Information
| Brand | ATLAS |
| Type | Radial Desk |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
