- A new generation of form holders.
- Durable plastic construction with soft push-button opening.
- Internal storage and plastic covered clips.
<
>
Officemate Double Storage Top-opening Form Holder - 0.75" Clip Capacity - Top Opening - 9" x 12" Sheet Size - Plastic - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Gray |
| Sheet Size | 9" Width x 12" Length |
| Recycled Content | 30% |
| Width | 2.4" |
| Product Name | Double Storage Top-opening Form Holder |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 0.75" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 13.8" |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Storage Clipboard |
Description
Top-opening form holder is made of durable, recycled plastic with ergonomic, soft hand holds. Open easily with a push button. Form holder holds letter-size and A-4-size documents. Design also includes double storage with two compartments, three clips/pens compartments, and separate pen/pencil compartment. Plastic clip capacity is 3/4". Plastic is made with post-consumer material.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews
