- File tote accommodates letter size files in one direction, legal size files in the other direction.
- Lid snaps closed to ensure safety of contents while in storage or transport.
- Specially designed comfort grip handles for easy transport.
- Moisture resistant to protect your files from damage.
- PVC and BPA free.
<
>
Plastic File Tote, Letter/legal Files, 18.5" X 14.25" X 10.88", Black/clear
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Recycled | Yes |
| Product Color | Black ~ Clear |
| Brand Name | Storex |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Letter/Legal Tote Storage Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.fr |
| Manufacturer | Storex |
| Features | Comfortable Handle ~ Moisture Resistant ~ Mildew Resistant ~ Portable |
| Country of Origin | Canada |
| Compartment Width | 12.25" |
| Compartment Height | 9.25" |
| Case Style | Tote |
| Weight (Approximate) | 2.49 lb |
| Width | 13.9" |
| Application/Usage | File ~ Document ~ Hanging Folder |
| Stackable | Yes |
| Height | 10.6" |
Product Information
| Brand | Storex |
| Type | Storage Case |
Description
For storage that needs to be quick and simple there’s the Storex Storage Tote. Accommodating of hanging folders and water-resistant, the storage tote is a great alternative to cardboard banker boxes. The snap on lid or locking handles ensure that tote contents stay put through tosses and tumbles.
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews
