- Super precise LEDs are the secret to this TV's straight fire contrast with Direct Full Array.
- Utilizing 20 specialized networks the Neural Quantum Processor drives expertly upscaled 4K resolution.
- Catching the latest releases on a big screen at home, instead of at the theater will feel even more like you are watching on the big screen with Quantum HDR+
- Experience audio that moves with the action thanks to Dolby Atmos and Object Tracking Sound Lite.
<
>
Samsung Q80C QN50Q80CAF 49.5" Smart LED-LCD TV 2023 - 4K UHDTV - Titan Black - 50" Class - HLG, HDR10+, Quantum HDR+ - Quantum Dot LED Backlight - Bixby, Alexa, Google Assistant Supported - 3840 x 2160 Resolution
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Internet Access | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Wireless LAN | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| USB | Yes |
| Screen Size Class | 50" |
| Service Type | TV Plus |
| PC Streaming | Yes |
| Product Color | Titan Black |
| Processor Type | Neural Quantum Processor 4K |
| Product Model | QN50Q80CAF |
| Operating System | Tizen |
| Package Contents |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Product Name | 50" Class Q80C QLED 4K Smart TV (2023) |
| RMS Output Power | 40 W |
| Product Series | Q80C |
| Viewable Screen Size | 49.5" |
| Virtual Assistant Supported | Bixby ~ Alexa ~ Google Assistant |
| Width with Stand | 43.90" |
| Width | 43.9" |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Sound System | Dolby MS12 ~ Dolby Atmos ~ Surround Sound ~ Dolby |
| Energy Consumption per Year | 162 kWh |
| Features | Progressive Scan ~ Quantum Dot Technology ~ High Dynamic Range (HDR) ~ Film Mode ~ Hybrid Log Gamma ~ Supreme UHD Dimming ~ Contrast Enhancer ~ Motion Xcelerator Turbo+ ~ Smart Calibration ~ Brightness Sensor ~ Object Tracking Sound (OTS) Lite ~ Q-Symphony ~ SmartThings App ~ Closed Caption ~ Subtitle ~ Embedded POP ~ IP Control ~ On Screen Display ~ Parental Control ~ Connect Share ~ RF Antenna Input ~ Auto Power Off ~ Web Browser ~ Samsung Health App ~ Multi-view ~ Music Player ~ App Casting ~ Ambient Mode ~ Auto Low Latency Mode (ALLM) ~ Game Mode ~ Super Ultra Wide GameView ~ HDR Gaming Interest Group (HGiG) ~ Audio Return Channel (ARC) ~ 4K Upscaling ~ Adaptive Sound+ ~ Eye Comfort Mode ~ Far-field Voice Interaction ~ Dynamic Black Equalizer |
| Height | 25.7" |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG ~ HDR10+ ~ Quantum HDR+ |
| Height with Stand | 27.70" |
| Interactive Features | Voice Assistant ~ Voice Guidance |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth with Stand | 9.30" |
| Depth | 1.9" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
Product Information
| Brand | Samsung |
| Type | Televisions |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
