- Modern white design features a large angled LCD display
- Cost/sell/margin keys make for quick and easy profit margin calculations
- Currency conversion functions
- Backspace key
- 4 key memory
- Automatic power down
- 10 Digits - LCD
- 1 year limited warranty
<
>
Sharp Calculators EL-330WB 10-Digit Professional Desktop Calculator - 4-Key Memory, Sign Change, Backspace Key, Auto Power Off, Double Zero - 10 Digits - LCD - 1.1" Height x 3.8" Width x 5.9" Depth - White - Desktop - 1 Each
Product Details
General Information
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 10 |
| Product Color | White |
| Form factor | |
| Type | Financial |
| Product colour | Grey |
| Cover | No |
| Housing material | Plastic |
| Control type | Buttons |
| Tax calculation | Yes |
| Digits | 10 digits |
| Display type | LCD |
| Display tilting | Yes |
| Display number of lines | 1 lines |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | LR44 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 7 min |
| Width | 102 mm |
| Depth | 146.8 mm |
| Height | 31 mm |
| Manual | Yes |
Product Information
| Brand | Sharp |
| Type | Calculator |
Description
10-digit calculator features an extra-large LCD that displays crisp, clear digits to prevent reading errors. Durable keys are appropriately spaced for fast, accurate data entry. Cost-sell-margin keys simplify profit margin calculations by allowing you to enter two variables and automatically receive the third variable. Backspace key allows you to make quick, single-digit corrections for time-saving use. Twin-power operation runs on solar energy with a battery backup to provide consistent, reliable performance in any environment. Desktop calculator also includes currency conversion functions, automatic tax keys, percent key, backspace key, four-key independent memory, automatic power down and more.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
