- RJ45 connector clip protectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- Constructed with top quality components
- High quality 24 AWG copper wire
StarTech.com 1 ft Blue Cat5e Snagless RJ45 UTP Patch Cable - 1ft Patch Cord
Product Details
General Information
| Product Color | Blue |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Blue |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 16 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 25 g |
| Master (outer) case width | 204 mm |
| Master (outer) case length | 208 mm |
| Master (outer) case height | 86 mm |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
This 1-foot Cat5e cable meets or exceeds all Category 5e cable specifications to ensure reliable Ethernet network connections. Plus, the cable features a durable blue PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
Snagless RJ45 clips help protect your network connections
For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable’s RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.
The cable features moulded boots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.
100% copper for outstanding value
Get the highest value for your cable investment with our Cat 5e cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The RJ45PATCH1 is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
The StarTech.com Advantage
