- Molded RJ45 connectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Constructed with top quality components
- High quality 24 AWG copper wire
<
>
StarTech.com 15 ft Black Molded Cat5e UTP Patch Cable
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Shielding | No |
| Product Color | Black |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable length | 4.6 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable rating | CMG (CM) |
| AWG wire size | 24 |
| Frequency | 350 MHz |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | TIA/EIA-568-B.1-2001 T568B |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 182 g |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Our wide selection of Cat 5e patch cables makes it easy to find the lengths and colors that you need to complete your network connections. Our Ethernet cables are: - Durable. All of our patch cables are constructed to the highest industry standards, to ensure high-quality installs. - Dependable. You can rely on our Cat 5e cables to deliver the stability and speed that you need for reliable network performance. - Backed by a lifetime warranty. All of our network cables are guaranteed to last as long as you need them.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH15YL
-
Product Code: STCN6PATCH15GR
-
Product Code: STCC6PATCH15WH
-
Product Code: STCC6PATCH15GN
-
Product Code: STCC6PATCH15BK
-
Product Code: BBNC6APC80SBK20
-
Product Code: BBNC5EPC70RD15
-
Product Code: BBNC5EPC70OR15
-
Product Code: BBNC5EPC70BL15
-
Product Code: BBNCAT6PC015RD
-
Product Code: BBNCAT6PC015BL
-
Product Code: CGO00871
-
Product Code: CGO00786
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
