StarTech.com 15ft Gray Snagless Cat5e UTP Patch Cable - 15 ft Category 5e Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - CM - 24 AWG - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 5e |
| Product Color | Gray |
| Cable length | 4.6 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Grey |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 162 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 184 g |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability
The 45PATCH15GR Cat5e Patch Cable (15 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This RJ45 patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
The StarTech.com Advantage
- 50-micron gold connectors ensure optimum conductivity while eliminating network signal loss due to oxidation or corrosion
- RJ45 connector clip protectors help keep the plugs from snagging while routing the cable, for easier Cat5e cable runs
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH15RD
-
Product Code: STCN6PATCH15OR
-
Product Code: STCN6PATCH15GR
-
Product Code: STCC6PATCH15GN
-
Product Code: STCC6PATCH15BK
-
Product Code: BBNC6APC80SBK15
-
Product Code: BBNC5EPC70YL15
-
Product Code: BBNC5EPC70GN15
-
Product Code: BBNC5EPC70BL15
-
Product Code: BBNCAT6PC015WH
-
Product Code: BBNCAT6PC015GY
-
Product Code: CGO00786
