- Portable design
- Easy to use and install
3+
<
>
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 Ethernet M/M - 6 ft RJ-45 Network Cable for Modem, Router, Server, Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Rollover Cable - 26 AWG - Blue - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Color | Blue |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Type | RJ-45 |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Characteristic | Rollover Cable |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Blue |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shape | Flat |
| AWG wire size | 26 |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 0.1 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 55 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
This 6ft Cisco Console Cable/Rollover cable is a cost-effective replacement cable which enables you to connect your computer to your Cisco router, server, or network equipment. This durable Cisco Console Cable is a direct replacement cable that conforms to the Yost Serial Device Wiring Standard. Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty. The StarTech.com Advantage - A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment - Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
