<
>
StarTech.com Cat. 5E UTP Patch Cable - 100 ft Category 5e Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - CM - 24 AWG - Black - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 100 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Product Color | Black |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Bridge the gap in your workspace with StarTech.com’s new snagless patch cables. Constructed with only top quality components, the colored hoods help keep things in your department organized. Strain relief minimizes the damage to the ends of the plugs by preventing the cable from being bent at sharp angles.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCN6PATCH75RD
-
Product Code: STCN6PATCH75PL
-
Product Code: STCN6PATCH35PL
-
Product Code: STCN6PATCH35BL
-
Product Code: STCC6ASPAT8GR
-
Product Code: STCC6ASPAT6INBK
-
Product Code: STCC6ASPAT4BK
-
Product Code: STCC6ASPAT30AQ
-
Product Code: STCC6ASPAT2BL
-
Product Code: STCC6ASPAT25BK
-
Product Code: STCC6ASPAT1GR
-
Product Code: STCC6ASPAT14GR
-
Product Code: CGO15302
-
Product Code: CGO15288
-
Product Code: CGO00913
Alternative Products
-
Product Code: STCN6PATCH100YL
-
Product Code: STCN6PATCH100WH
-
Product Code: STCN6PATCH100OR
-
Product Code: STCN6PATCH100GN
-
Product Code: STCN6PATCH100BK
-
Product Code: STCC6PATCH100BK
-
Product Code: BBNC5EPC70WH100
-
Product Code: BBNC5EPC70VT100
-
Product Code: BBNC5EPC70GN100
-
Product Code: CGO15303
-
Product Code: CGO15290
-
Product Code: CGO15276
-
Product Code: CGO15237
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
