- Arthritis Foundation recommended as "easy" and "comfortable"
- Fits on pencils, pens, crayons & many drawing and writing tools
- 40% larger than The Original Pencil Grip
- The only grip that supports up to the second knuckle
- Designed by doctors, tested by kids, approved by parents
<
>
The Jumbo Grip Pencil Grip, Pack of 12
Product Details
General Information
| Product Color | Assorted |
| Width | 1" |
| Product Name | Jumbo Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.5" |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Length | 2.3" |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
Jumbo pencil grip enhances comfort, teaches the proper hand positioning and improves control. Increased size supports up to the second knuckle in your hand for complete comfort. Ergonomic construction reduces hand fatigue to provide a comfortable way to write during extended periods. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Latex-free grip is perfect for adults with hand health issues and children with weaker fine-motor skills.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
