- Features 12 widely spaced outlets (six front and six rear).
- Count on the 15 A circuit breaker.
- Designed for standard 19 racks (1U high).
- Outlets placed at right angle to accommodate bulky transformers.
- Long 15-ft power cord allows flexibility in placing power strip in relationship to AC outlet.
5+
<
>
Tripp Lite series Power Strip 120V AC - NEMA 5-15P - 12 x NEMA 5-15R - 15 ft Cord - 15 A Current - 120 V AC Voltage - Rack-mountable - Black
Product Details
General Information
| Cord Length | 15 ft |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Width | 17.5" |
| Product Name | Power Strip 120V AC |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Package Contents |
|
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Input Voltage | 120 V AC |
Product Information
| Brand | Tripp Lite |
| Type | Power Strip |
Description
Power strip offers 15A-capacity, AC power distribution in a versatile multi-mount cabinet. Detachable mounting flanges are configurable for rack-mount, wall-mount and under-counter installation. Power strip uses only one rack space when installed in any 19" rack meeting EIA standards. Unfiltered electrical passthrough makes this power strip perfect for distributing alternate waveform UPS or generator power in rack enclosures, network closets and more. 12 NEMA5-15R outlets are placed at a right angle with the ground pin at bottom. 15' AC power cord makes it easy to connect to faraway outlets. Lighted power switch has a cover that prevents risk of accidental shutoff.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
