- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation.
- USB-C docking station with PD charging adds HDMI, VGA, DP USB 3.1 ethernet and audio ports to your Chromebook, Macbook or PC.
- Transmits audio/video signals from sources supporting USB Displayport Alt Mode.
- Supports UHD resolutions up to 3840 x 2160 for crystal clear 4K x 2K video.
- Connects you to a wired 10/100/1000 Ethernet network when no Wi-Fi is available.
- Provides 20V 5A 100W power output for fast-charging large-capacity mobile devices.
<
>
Tripp Lite series U442-DOCK4-S Docking Station - for Notebook, Tablet PC, Desktop PC, Smartphone - 100 W - USB Type C - 6 x USB Ports - 4 x USB 3.0 - Network (RJ-45) - HDMI - VGA - DisplayPort - Audio Line Out - Microphone - Thunderbolt - Wired
Product Details
General Information
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook/Tablet PC/Desktop PC/Smartphone |
| Audio Line Out | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Microphone | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Product Name | U442-DOCK4-S Docking Station |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 7.80" |
| Weight (Approximate) | 15.17 oz |
| Compatibility |
Apple Notebook:
Google Notebook:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 0.87" |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Brand | Schneider Electric |
| Type | Docking Station |
Description
Docking station with PD charging adds HDMI, VGA, DP USB 3.1 ethernet and audio ports to your Chromebook, Macbook or PC. Transmits audio/video signals from sources supporting USB DisplayPort Alt mode. Supports UHD resolutions up to 3840 x 2160 @30Hz for crystal clear 4K x 2K video. Connects you to a wired 10/100/1000 Ethernet network when no Wi-Fi is available. Provides 20V 5A (100W) power output for fast-charging large-capacity mobile devices. Plug-and-play operation with no software required for easy immediate installation.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
