- Durable steel frame with 300 lb weight capacity.
- Quick conversion with no pins or tools.
- Use as a two-wheel upright hand truck, a four-wheel cart, and folds flat for transport/storage.
- Perfect for transporting supplies or equipment.
- Primary flat free thermoplastic rubber wheels.
<
>
Cosco Shifter Hand Truck & Cart - 300 lb Load Capacity - 4 Casters - Steel - 16" Width x 3.90" Depth x 31.50" Height - Gray - 1 Each
Also Consider
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Shifter Hand Truck & Cart |
| Weight (Approximate) | 15.40 lb |
| Width | 16" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 3.9" |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.dorel.com |
| Height | 31.5" |
Product Information
| Brand | Cosco |
| Type | Trucks |
Description
Whether you are moving boxes or unloading the car; simply unfold and let this lightweight hand truck do all your heavy lifting. Easily converts from its flat storage position to a two-wheel upright hand truck or four-wheel cart with no pins or tools. The flat folding design makes it easy to store in a closet, the garage, or even the trunk of your car. 300 lbs weight capacity.
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
