- Lightweight aluminum frame.
- Folds flat for compact storage.
- Features telescoping handle, retractable wheels and fold-up toeplate.
- Solid rubber tires.
<
>
Safco Stow-Away Medium Hand Truck - Telescopic Handle - 275 lb Load Capacity - 2 Casters - 7" Caster Size - Aluminum - 19.50" Width x 18" Depth x 39" Height - Aluminum Frame - Silver - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Casters | 2 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Product Name | Stow-Away Medium Hand Truck |
| Width | 19.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 7" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 18" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Height | 39" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Trucks |
Description
This versatile, collapsible truck will fit neatly into small spaces for compact storage. Lightweight aluminum frame for easy transport, the weight capacity is suitable for most office use. Features include solid rubber tires, a toeplate and telescoping handles that tuck away for storage.
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews
