- Original HP 304A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~3,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for teams of 3-5 users per device in unmanaged micro and small businesses that have more sophisticated printing, copying and scanning needs and expect more features and added functionality.
- Depend on Original HP 304A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 304A (CC530A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 3500 Pages
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 3500 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 304 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CC530A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 385 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 720 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 385 x 109 x 125 mm |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 900 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 244.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 181 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585301492 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for teams of 3-5 users per device in unmanaged micro and small businesses that have more sophisticated printing, copying and scanning needs and expect more features and added functionality.\nHP 304A Black LaserJet Toner Cartridge provides print-shop quality right in your office with vibrant, eye-catching colour, sharp text, realistic photo quality. The difference gets your business noticed.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
