- Original HP 304A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Magenta (~2,800 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for teams of 3-5 users per device in unmanaged micro and small businesses that have more sophisticated printing, copying and scanning needs and expect more features and added functionality.
- Depend on Original HP 304A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 304A (CC533A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Magenta - 1 Each - 2800 Pages
Also Consider
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Magenta |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 2800 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 304 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2800 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CC533A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 385 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 720 g |
| Package length | 10.9 cm |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 900 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 244.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 181 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585301522 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
