- Original HP 89A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 89 toner cartridges work with: HP LaserJet E52645; HP LaserJet Enterprise M507, M528
- 1 Black (~5,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small to medium workgroups of 3-10 users printing 750-3,500 pages per month. HP cartridges offer consistent, professional-quality black-and-white prints at high-speed while helping save energy[1] and protect against fraud.
- Depend on Original HP 89A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
3+
<
>
HP 89A (CF289A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each - 5000 Pages
Also Consider
Product Details
General Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 5000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 89 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF289A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 362 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 770 g |
| Package width | 362 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 1.12 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 105 pc(s) |
| Pallet gross width | 109.8 cm |
| Pallet gross height | 94.2 cm |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 138.1 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192018046627 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
