- Constructed with top quality components
- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100' copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6; ETL Verified to meet ANSI/TIA-568.2-D standards
- POE SUPPORT: 24 AWG stranded copper conductors & UL Rated Wiring (E132276-A) supports up to 100W for PoE devices like VOIP phone & security systems; IEEE 802.3bt & DTE power compliance reduces cable heating
- QUALITY CONSTRUCTION: ETL & UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 10 foot molded patch cord is easy to connect into high density panels with many cables; Compatible w/Cat5e; Available w/Snagless boots for easy wiring conduit installation
- SPECS: Length: 10ft (3m) / Color: Gray / 250 MHz Rated / Structure: 4 Pair UTP / RJ45 / Jacket: PVC / Wire Gauge: 24 AWG Copper / Wiring: ANSI/T568B / ETL Verified / Warranty: Lifetime
StarTech.com 10ft Gray Molded Cat6 UTP Patch Cable ETL Verified
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 6 |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Grey |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | TIA/EIA-568-B.1-2001 T568B |
| Weight | 128 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 137 g |
| Master (outer) case width | 372 mm |
| Master (outer) case length | 423 mm |
| Master (outer) case height | 273 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections
The C6PATCH10GR Cat 6 Patch Cable (10 ft) meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat 6 patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance.
Constructed of only top quality materials, this Gigabit Patch Cable delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat6 cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
24 AWG Wire
This Cat6 cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
50-micron Gold Connectors
This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.
ETL Verified
Our Cat6 Ethernet Cables are ETL Verified to meet ANSI/TIA-568.2-D standards, ensuring peak performance for high-speed 10G applications. Independent testing confirms compliance with strict insertion loss, return loss, and crosstalk limits, maintaining stable signal transmission over longer runs. The STP shielding is verified for EMI resistance, for guaranteed reliability in demanding environments.
