- SAFETY AND RELIABILITY: Compliant with ANSI/TIA-568-C.2 standards for guaranteed Cat6 performance; LSZH jacket is safe for enclosed/poorly ventilated spaces and emits low toxic fumes if combusted; PoE++ specifications complies with IEEE 802.3bt Type 4
- APPLICATIONS: Ideal for high-density network closets and cable management panels; Slim Cat6 cables enhance accessibility when troubleshooting and promote improved airflow between devices; Connect reliably to PoE devices such as IP or boardroom cameras
- QUALITY CONSTRUCTION: Snagless 50-micron gold-plated contacts enable a precise fit to minimize signal loss; 28AWG Pure Bare Copper wire delivers consistent power and throughput; Low-Smoke Zero Halogen (LSZH) jacket is flexible for routing in tight spaces
- SPECS: 3-foot; Black; Snagless RJ45; 10 Gbps; 250MHz; 100W PoE++; UTP; Gold-Plated Contacts; LSZH Jacket; 28AWG Pure Bare Copper Wire; 3.5mm (0.13in) Cable O.D.; Supports Cat 6 and Cat 5/5e
- SLIM CAT6 CABLE: Streamline cabling in crowded setups using Slim Cat6 Cables; 36% slimmer diameter enables greater flexibility than standard Cat6 cabling; Supports Power over Ethernet (PoE++) up to 100W; Low Near-End Crosstalk (NEXT) and Return Loss (RL)
6+
StarTech.com Cat.6 Patch Network Cable - 3 ft Category 6 Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - LSZH - 28 AWG - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Shielding | No |
| Product Color | Black |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Width | 12 mm |
| Depth | 900 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 22 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 30 g |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Cables |
Description
Route Slim Cat6 cables through high density installations for optimal flexibility and airflow
" This slim CAT6 cable meets all Category 6 patch cable specifications to deliver a reliable Gigabit and Power over Ethernet (PoE) network connection in high-density network installations.
Improved Airflow
The Slim Cat6 Patch Cord is 36% thinner than standard Cat6 Ethernet cables, enabling greater airflow and heat dissipation in confined spaces. The Slim Cat6 Ethernet cable is also more flexible, for easier cable routing in crowded network racks and patch panels.
This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, reducing snags or breakage when routing through narrow gaps or in between devices.
Durable Construction
The Slim Cat6 Cable features 50-micron gold RJ45 contacts that ensure a precise fit to minimize wear and signal loss. The 4-pair Unshielded Twisted Pair (UTP) construction utilizes 28AWG Pure Bare Copper Wire for improved conductivity and low resistance. The flexible Low Smoke Zero Halogen (LSZH) flame-retardant jacket emits low smoke and toxic fumes when exposed to extreme heat or in the event of a fire. This enables safer installations in poorly-ventilated areas including some industrial settings, self-contained environments such as trains and aircraft, as well as residential settings where compliance with building codes must be considered.
Tested for Reliability
Each cable is individually tested using a Fluke DSX2-8000 CableAnalyzerâ„¢ to meet ANSI/TIA-568.2-D Category 6 specifications, ensuring consistent signal integrity with minimal Near-End Crosstalk (NEXT) and Retun Loss (RL). Reliably deliver up to 100W of PoE++ to power a remote networking devices, including PoE switches and boardroom cameras. This Slim Cat6 Patch Cable complies with IEEE 802.3bt Type 4 PoE++ specifications.
