- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
<
>
3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B Black, Matte - For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Product Details
General Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 532 x 299 mm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal (metric) | 60.9 cm |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16 |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Durable screen protection? | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | No |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Compatibility | MSI Optix MAG241CV; ASUS VG245H; ASUS VG248QZ; Sceptre E248W-19233R; ACER XFA240; ASUS VG248QG |
| Width | 532 mm |
| Height | 299 mm |
| Weight | 102 g |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package height | 368 mm |
| Package weight | 378 g |
| Anti-reflective | Yes |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 58.7 kg |
| Pallet weight (EU) | 292.1 kg |
Product Information
| Brand | 3M DISPLAY MATERIALS AND SYSTE |
| Type | Accessories |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
