- Patented design includes a slim magnetic strip, allowing for quick and easy attachment and removal of privacy screen filter.
- Allows for unobstructed viewing, making it an excellent solution for slim bezel or edge-to-edge displays.
- Limited viewing angle narrows the field of vision to +/- 30 degrees, helping keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach.
- Blue light reduction filters out harmful rays by up to 52%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns. Low reflective coating reduces glare for improved clarity.
- With reversible viewing options, one side has a matte finish to maximise glare reduction and reduce traces of fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor.
- *Applies to matte side
5+
<
>
Kensington MagPro 24.0" Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip - For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Fingerprint Resistant, Scratch Resistant, Damage Resistant - 1 Each - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Widescreen | Yes |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16 |
| Protection features | Damage-resistant, Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Screen format | Widescreen |
| Cleaning cloth | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Reduces blue light up to | 22% |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 410 g |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Layers per pallet | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 640 mm |
| Master (outer) case height | 75 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.59 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Privacy Screen Filter |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
