- PROTECT YOUR IMPORTANT CONTENT - Whilst maintaining a crystal clear screen from the front of your monitor, the Fellowes blackout privacy filter has the ability to black out your computer screen from a 30° side angle in order to protect your monitors on screen content simply and easily
- ATTACH & ADJUST WITH EASE - This blackout privacy screen features two options for attachment, including double sided adhesive strips and the innovative Quick Reveal Tabs which offer a fast and easy way to remove and reattach your monitors privacy filter when you want to share your screen with colleagues
- SCREEN PROTECTOR - Not only does the Privascreen privacy filter shield your computers on screen information from prying eyes - the privacy screen also acts as a screen protector, protecting your monitor screen from scratches and fingerprints
- REDUCE GLARE AND PREVENT EYE STRAIN - To prevent eye strain, the Privascreen blackout privacy filter also features a reversible option, which offers a matte side of the filter that helps to reduce glare on your monitors screen
- SCREEN SPEC - This privacy screen fits 24" inch monitors with a widescreen aspect ratio of 16:9
- WARRANTY - This monitor privacy filter comes with a 1 year warranty including access to top quality customer service to help with any queries you may have
2+
<
>
Fellowes PrivaScreen Blackout Privacy Filter Black - For 24" Widescreen LCD Monitor, Notebook - 16:9 - Fingerprint Resistant, Scratch Resistant - Polyethylene - 1 Each - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Device Supported | Monitor ~ Notebook |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 24" |
| Display Type Supported | LCD |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 297 x 531 mm |
| Filter colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16 |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to apply | Yes |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Width | 531.8 mm |
| Height | 298.5 mm |
| Depth | 1.6 mm |
| Weight | 150 g |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 369 mm |
| Package height | 3 mm |
| Package weight | 590 g |
| Certification | HIPAA, TAA |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Privacy Screen Filter |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
