- 2x HDMI male connectors
- Offers 5' in cable length
- Gold-plated HDMI connectors
- High quality construction
- Supports Ultra HD Resolutions up to 4k x 2k
<
>
StarTech.com 1.5m High Speed HDMI Cable - Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable - HDMI to HDMI M/M
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 28 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector gender | Male/Male |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 108 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 117 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
